Sepetiniz boş

SEPETİM

Sepetiniz boş

  Genel Toplam0 TL (KDV DAHİL)

  Alışverişi Tamamla
  Üye GirişiÜye Ol

  Susam ve Yararları

  SON YAZILAR

  Susam ve Yararları

  Susam; Asya, Avrupa, Anadolu ve özellikle de Hindistan’da yetişen küçük bir bitki ve bu bitkinin küçük ve sarımtırak tohumuna verilen isimdir. Susam tohumları mekanik şekilde sıkıştırılarak susamyağı elde edilir. Zeytinyağı gibi çözü ve yumuşatıcı özellikleri vardır. Yemek yağı olarak kullanıldığı gibi, tıp alanında da kullanılmıştır. Susam tohumlarının kabuğunun soyulup ezilmesiyle de tahin elde edilmekte olup, bu madde aynı zamanda pekmezle birlikte yenilen veya tahin helvası yapımında kullanılan bir gıda maddesidir. Susamın en iyisi, taneleri büyük ve taze olanıdır. Yumuşatıcı, çözücü ve bütün ot kökleri ve baharatları gayet iyi bir şekilde uyuşma özelliğine sahiptir.
   
  Özellikleri:
  Susam, bol miktarda yağ taşıyan bir bitki olup, ağız yoluyla alındığında müshil ilaç nitelindedir. Yaralar ve sertlikler üzerine merhem gibi sürüldüğü gibi ilaç yapımında katkı maddesi olarak ta kullanılmıştır.
  Yenildiğinde vücudu normal bir şekilde ısıtır ve şişmanlatır, bu özellik hem tohumunda ve hem de yağında mevcuttur. Diğer bütün tohumlardan daha yağlıdır, bu sebeple çabucak bozulup kokuşur. Hazmı pek iyi değildir. Kusma ve ağız kokusu meydana getirir, dişler arasında artıklar bırakır, mideyi sarkıtır ve susuzluk yapar, hafifçe kızartılacak olursa veya bal ile birlikte alınırsa, yan etkisi giderilmiş olur. Susam tohumu’nun öğütülmüş tozu, susamyağının aynı özelliğine sahiptir. Fakat yağı daha tesirlidir.
  ×
  Müşteri Hizmetleri 0541 932 81 45
  ×

  Tavsiye Et

  Kapat